AITAS.LV
AITAS.LV
  • /
  • /
  • Ārstniecības augu aitas jeb kādēļ man patīk dabīgās pļavas

Ārstniecības augu aitas jeb kādēļ man patīk dabīgās pļavas (3440/1)


Publicēts: 11.07.2016

Pelašķi, gaiļpieši, asinszāles, raspodiņi, čemuru augstiņš, vīgriezes, dadži, nātres, kalmes, baldriāni un vēl sazin cik dažādas zālītes ir atrodamas dabīgajās pļavās, kurās ganās mūsu aitas un jēri. Tiek uzskatīts, ka zāļu tējas ir veselīgas un līdz pret dažādām kaitēm. Pelašķi saaukstēšanās gadījumā, vīgriežu tēja labākam naktsmieram, čemuru augstiņš gremošanas darbības uzlabošanai. Varat tik iztēloties, kāda ir gaļa, kas iegūta no dzīvniekiem, kas savas dzīves laikā paspēj uzēst šādu bagātīgu augu kokteili.

Pavisam tuvu kūtij mums ir neliela "zirga pļaviņa", kuru atstājam vēlai noganīšanai, jo tā vienkārši ir ļoti skaista un krāsaina. Tajā neaug liela auguma graudzāles, tikai smalkas, sīkas smilgas, daudz baltā savvaļas āboliņa, pa kādam ceram sarkanā, dažas dzegužpuķes, bariņš brūnvālīšu u.c. Šogad zirgs tur noganījās nedēļu, ierīkojot divos aploka stūros "ateju", tieši sarkanā āboliņa ceros. Tā kā aitām bija laiks atrotēt uz pirmo laukumu, kur tās ganījās pirms sešām nedēļām, nolēmām zirga pļaviņu pievilkt klāt, lai aitas noēd zirga noniecinātos un apgānītos laukumus.

Pārstaigājot pļaviņu, pamanīju skaistus rozā ziediņus, kuriem zirgs filigrāni bija applūcis apkārt augošo zāli. Paldies Julitai Klušai (@dziedava iekš Twitter), kas palīdzēja noskaidrot, ka tie ir čemuru augstiņi. Interesanti, no kurienes ieradušies, jo agrāk šādi skaistuļi pļaviņā netika pamanīti. Visticamāk jau aitas noēdīs, jo tās, atšķirībā no zirga, ir mazāk izvēlīgas un spēj veiksmīgi izmantot ļoti lielu daudzumu dabīgajās pļavās augošo augu. Katrā ziņā skaistie rozā ziediņi ir lielisks iemesls, lai arī nākamgad šo mazo, skaisto pleķīti pēc iespējas ilgāk atstātu nenoēstu, mazums, ja nu tur pēkšņi uzrodas vēl kaut kas agrāk neredzēts.

Interesenti par šo rozā ziediņu izmantošanu tautas medicīnā var izlasīt informāciju šeit: http://aivis.sk6.ru/augi/zaluteja.html

Lūk, tādēļ man patīk dabīgās pļavas - krāsainas, maziem pārsteigumiem bagātas un iespējams veselīgākas dzīvniekiem nekā vienveidīgi dažu zāļu maisījumi.

Komentāri

  1. Aija 3.03.2023 :

    Paldies par rakstiem par dabiskajām ganībām. Kopt un uzturēt šādu farmakoloģisko bagātību nav tik viegli, bet skaisti kā gan- kā Rozentāla gleznās!


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv