AITAS.LV
AITAS.LV

Bezatlikuma saimniekošana (3167/0)


Publicēts: 6.07.2016

Daudzi no mums ir piedalījušies sakopšanas talkās, pļavu attīrīšanas pasākumos un citās izklaidēs, kur tiek zāģēti krūmi un nevajadzīgi koki. Lielākoties zaru kaudzes burtiski izkūp kā dūmi. Arī mēs darījām tieši tāpat, resnākos gabalus novēlot kaimiņiem malkai, bet zarus dedzinot uz nebēdu. Ja tā loģiski pasmadzeņo, tie ir resursi, kas vienkārši tiek bezjēdzīgi iznīcināti. Normālos dabas procesos nokritušais atgrieztos ar laiku augsnē, bet degšanas produkti aiziet atmosfērā un papildina jau tā pieaugošo siltumnīcu gāzu daudzumu. Tātad, dedzināt ir slikti, vajag atstāt uz zemes.

Mazos apjomos zarus var sašķērēt un atstāt turpat komposta kaudzē. Lielos apjomos, ja negribas pļavās ilgi trūdošas zaru kaudzes, nevajadzīgo materiālu var lieliski sašķeldot/sasmalcināt. Kur likt šķeldu? Visur, kur vien var iedomāties. Pakaisīt vistas, noklāt taciņas, dobes, aizbērt bedres. Pielietošanas iespējas ir tik plašas, ka zaru varētu nepietikt visām vēlmēm.

Britu Kolumbijas universitātes zinātnieki ir atzinuši, ka mulčas izmantošana lauksaimniecībā, piemēram, augļu dārzos, apkarojot nezāles, samazina slāpekļa oksīda emisijas par 28%. Šī gāze ir aptuveni 300 reizes efektīvāka siltumnīcas efekta radīšanā nekā daudz slavenākais oglekļa dioksīds. Papildus tam mulča nodrošina mitruma saglabāšanos augsnē un ilgstoši apgādā kultūraugus ar barības vielām.

Tādēļ nolēmām izbeigt bezjēdzīgo dedzināšanu un atgriezt kokus augsnē, iegādājoties neprofesionālu zaru smalcinātāju Hecht 6420. Pārbaudījām uz sauso materiālu - rezultāts ir smalka mulča. Aparāts gan ir pasmags, efektīvāk pārvadājams ar kvadraciklu vai kaut ko tamlīdzīgu. Max ieteicamais materiāla diametrs - 10 cm.

Kāpēc Hecht 6420? Pirmkārt - mums noteikti neder aparāts, kas darbojas uz elektrību, jo kopšanas darbi notiek dažādās vietās, uz kurieni elektrību piegādāt nav reāli. Otrkārt, vajadzēja aparātu, kas spēj sasmalcināt visai resnu materiālu. Protams, ne mazāk svarīgs faktors bija cena. Par firmas nosaukumu vien maksāt uz pusi vairāk nebijām gatavi. Izpētot vietējā tirgū pieejamos smalcinātājus, atradām Hecht - čehu firma. Tās produktus visai daudz izmanto Vācijā. Tieši mums interesējošo smalcinātāju lietoja un savas atsauksmes tīklā bija atstājuši divi lietotāji - viens no Lielbritānijas un viens no Krievijas. Tā kā prece bija iegādāta pirms vairāk nekā gada, sazinājāmies ar viņiem un noskaidrojām, ka manta laba. Jārēķinās ar zināmām problēmām rezerves detaļu iegādē. Brits arī pastāstīja, ka augšējās padeves smalcināšanas rezultāts ir rupjāka mulča. Tā arī ir. Tā ir paredzēta smalkumiem, kas paliek pāri. Tie smalcinās sliktāk, bet rupjāko frakciju mierīgi var izmantot komposta kaudzē vai atstāt uz lauka. 

Pirmā mācība - ja mulču taisa piemājas zālienā, vēlams paklāt plēvi, jo pēc tam tos smalkumus no zāles neizkasīsi. Cita lieta pļavā, tur vienmēr var atrast, kur izkaisīt to, kas nesalien maisos vai kravas kastēs.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv