AITAS.LV
AITAS.LV
  • /
  • /
  • Aitas palīdz cīņā ar neiroloģiskajām slimībām

Aitas palīdz cīņā ar neiroloģiskajām slimībām (2708/0)


Publicēts: 2.01.2014

Lielākā daļa cilvēku naivi iedomājas, ka aitu vienīgais mērķis ir ziedot savu vilnu zeķēm un gaļu šašlikam. Izrādās, ka šie dzīvnieki ne tikai spēj mūs apģērbt, piepildīt vēderu, bet arī palīdzēt cīnīties ar neiroloģiskām saslimšanām. Kā izrādās, aitu deguna gļotādas sekrēts ļoti līdzinās tam, ko izdala cilvēka deguna gļotāda, un, lai izpētītu jaunus veidus, kā cilvēka smadzenēm efektīvi piegādāt medikamentus, Dienviddānijas universitātes speciālistu veiktajā pētījumā tika izmantota aitu deguna gļotāda.

Medikamentu nogādāšana smadzenēs ir ļoti grūts uzdevums. Dabīgi un efektīvi mehānismi ne tikai neļauj vielām iekļūt smadzenēs, bet arī iekļuvušos medikamentus cenšas izmest ārā.

Viens no šādiem mehānismiem ir asinsrites - galvas smadzeņu jeb hematoencefalītiskā barjera. Galvas smadzeņu asinsvados starp šūnām spraugas ir ārkārtīgi mazas, līdz ar to smadzenēs nokļūst tikai ļoti mazas molekulas. Tomēr ar to cīņa vēl nav galā. Kā paskaidroja  asistējošais profesors Maksimiliāns di Kagno, smadzenes darīs visu, lai šīs svešās vielas dabūtu ārā no smadzenēm.

Lai kaut daļēji "apmānītu" smadzeņu spēcīgo aizsargsistēmu, tiek meklēti citi zāļu piegādes ceļi. Viens no saistošākajiem kandidātiem ir deguns. Dažu narkotisko vielu lietotāji uz savas ādas ir izbaudījuši, cik ātri un efektīvi šīs vielas nokļūst smadzenēs un sāk savu postošo darbību, ja tas tiek "iešņauktas".

Jaunākie pētījumi apliecina, ka arī medikamentu piegāde smadzenēm caur degunu varētu būt ļoti efektīva. Vielas caur deguna gļotādu nonāk ožas sīpolā, kas ir vienīgā vieta cilvēka organismā, kur centrālā nervu sistēma ir praktiski tiešā kontaktā ar apkārtējo vidi.

Protams, ne viss ir tik vienkārši kā izskatās. Vispirms ir jāpanāk, lai ožas sīpols absorbētu medikamentus, kas paredzēti smadzenēm. Tieši tādēļ di Kagno kopā ar Barbaru Lupi no Boloņas universitātes pētīja, kā uzlabot medikamentus, lai ožas sīpols tos labprātāk izlaistu cauri.

Meklējumi notiek mikroskopiskos mērogos, lai atrastu visefektīvākās transportmolekulas. Abu zinātnieku vadītajos pētījumos jau ir izdevies iegūt īpašas liposomas un polimērus, kas nogādā aktīvo vielu ožas sīpolā 2 līdz 3 reizes efektīvāk nekā izmantojot tradicionālās metodes.

Liposomas ir nelielas tauku sfēras, kas bieži tiek izmantotas, lai aizsargātu aktīvās vielas un nogādātu tās nepieciešamajā vietā organismā. Savukārt polimēri ir garas ķēdes, kuras var piestiprināt pie liposomām, lai tās atgādinātu ūdens molekulas un organisma imūnā sistēma tās necenstos apkarot.

Šī efektivitāte ir ļoti būtiska. Mūsdienās viena tablete satur miljoniem reižu lielāku aktīvās vielas devu nekā vajadzētu saņemt smadzenēm, lai apkarotu slimību. Tā kā asinsrites - galvas smadzeņu barjera, kā arī pašas smadzenes efektīvi cīnās, lai atbrīvotos no medikamentiem,  nākas izmantot lielas devas, lai kaut kas nonāktu mērķī.

Tādejādi vienā tabletē pacients saņem daudz vairāk medikamenta nekā būtu nepieciešams. Ja tās ir zāles ar smagiem un nepatīkamiem blakusefektiem, tad mazāka deva būtu ievērojams progress. Di Kagno veiktie pētījumi varētu palīdzēt samazināt pielietojamo devu un arī medikamentu radītos nevēlamos blakusefektus.

Jaunie transportēšanas veidi ne tikai ļauj efektīvāk nogādāt medikamentus cauri deguna gļotādai un tās izdalītajam sekrētam, bet arī panākt to ilgstošāku izdalīšanos. Di Kagno veikto eksperimentu rezultāti atklāja, ka medikamenti turpināja izdalīties vēl trīs stundas pēc medikamenta pielietošanas. Pacientam nevajadzētu medikamentus iesmidzināt degunā pārāk bieži, jo, kā mēs zinām, deguna gļotāda cenšas atbrīvoties no svešā pēc iespējas ātrāk.

Kāds sakars šiem eksperimentiem ar aitām?

Kā jau sākumā minējām, aitu deguna gļotāda un tās izdalījumi ļoti līdzinās cilvēka deguna gļotādai un tās sekrētam. Līdz ar to pētījumos un jaunu transportmolekulu meklējumos tika izmantota aitu deguna gļotāda, kura tika attīrīta, novietota uz īpaša nesējslāņa un izstiepta virs tvertnes ar aktīvo vielu. Šajā gadījumā tas bija hidrokortizons, kurš bija ievietots dažādās transportmolekulās. Pētījumā tika noskaidrots, cik efektīvi un cik ilglaicīgi šīs molekulas cauri gļotādai pārnesa hodrokortizonu.

Tā kā brīžos, kad jums šķiet, ka aitas var tikai nocirpt un apēst, padomājiet arī par citiem šo dzīvnieku izmantošanas veidiem, tai skaitā medicīniskajiem pētījumiem, kas var atvieglot kāda neiroloģiskā pacienta dzīvi.

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv