Aitas un vīna dārzi (3567/0)
Publicēts: 3.01.2014
Aitas ēd zāli. Tas ir fakts. Tās lieliski spēj apkopt zālājus un izveidot visai perfektus mauriņus, nodrošinot arī lielisku mēslojumu. Vai nebūtu ideāli, ja aitas varētu brīvsolī palaist ogulāju stādījumos, pundurābeļdārzos vai zemeņu laukā, nebaidoties, ka kultūraugi tiks iekļauti aitu ēdienkartē? Izrādās, ka tas ir iespējams.
Kalifornijas universitātes speciālisti veica eksperimentu ar aitām, kas nekad agrāk nebija ēdušas vīnogulājus. Šis bariņš tika ielaists īpaši šim nolūkam atvēlētā vīnogulāju lauciņā, ļaujot aitām brīvi ēst visu, ko vien tās vēlas. Pēc bagātīgās maltītes aitām tika iebaroti medikamenti, kas rada diskomforta sajūtu, tādas kā nelielas vēdergraizes. Tādejādi aitām tika izveidots reflekss, ka vīnogu lapu ēšana beidzas slikti. Galarezultātā vīna dārzā šīs aitas ēda nezāles, kas auga starp vīnogulājiem, bet kultūraugus ignorēja.
Tomēr ne visos gadījumos aitas tiek ierobežotas. Shannon Ridge vīna dārzu īpašnieks Klejs Šenons rīkojas tieši otrādi, ļaujot aitām brīvi ēst vīnogulāju lapas. Tiem, kas kaut attāli ir redzējuši vīna dārzus un vīnogulājus tajos, ir zināms, ka ogas ienākas zemākajos zaros. Lai iegūtu smaržīgu un garšīgu ražu, ogām jāsaņem Saules gaisma. Normālos apstākļos, ļaujot vīnogulājiem augt nekontrolēti, lapas traucē Saules gaismai piekļūt ogām. Parasti lapas tiek noplūktas manuāli, t.i., tiek algoti cilvēki, kas ar rokām noplūc liekās lapas, atsedzot vīnogas. Algoti cilvēki nozīmē papildus izmaksas vīna dārza īpašniekam. Klejs Šenons šiem nolūkiem izmanto aitas, kuras ne tikai labprāt apēd sulīgās un saldās vīnogu lapas, bet, tās pārstrādājot, arī mēslo vīnogulājus.
Iespējams, pielietojot Kalifornijas universitātes metodi, arī Latvijas saimniecībās, kurās ir ogulāji, pundurābeles vai citas kultūras, kuru kopšanai tiek izmantoti gan herbicīdi, gan cilvēku darbs, varētu izmantot apmācītu aitu ganāmpulkus, kuras ne tikai samazinātu kultūraugu kopšanas izdevumus, bet arī ļautu samazināt videi kaitīgo ķimikāliju izmantošanu. Īpaši vērtīgi šī dārzu kopšanas metode varētu būt bioloģiskajām saimniecībām, kurās nezāles jāapkaro bez agresīvas ķīmijas. Papildus bonuss būtu vai nu pašu patēriņam vai pārdošanai realizējamie jēri.
Kārtējo reizi varam pārliecināties, cik plašs ir pielietojums aitām...