Apsteigt aitu parazītus (4440/0)
Publicēts: 28.02.2014
Aitu ienaidnieki nav tikai vilki, suņi un citi plēsēji. Jūsu ganāmpulkam pa pēdām steidzas arī vairāk vai mazāk mikroskopiski kaitnieki, kas var būtiski samazināt ganāmpulka kvalitāti un iegrauzties jūsu plānotajos ienākumos. Tie ir samērā plaša parazītu populācija, kas var iemitināties aitu gremošanas traktā, no kura tos izdzīt nemaz nav tik viegli, un visbiežāk aitkopji ķeras pie ķīmiskiem ieročiem. Tomēr pretparazītu medikamenti un dažādi tautas līdzekļi nav vienīgais instruments, kas ļauj būtiski samazināt parazītu daudzumu. Aitkopim vajag iemācīties apsteigt parazītus.
Visbiežāk izmantotā parazītu apkarošanas shēma ir pretparazītu medikamentu injekcijas pirms ganību sezonas uzsākšanas un pirms ganāmpulka atgriešanās iztīrītā un dezinficētā ziemas mītnē. Konvenciālo metožu piekritēji izmanto ķīmiju, bioloģiskajiem nākas izlīdzēties ar atļautajiem preperātiem un dažādiem tautas līdzekļiem. Ķīmisko preperātu izmantošana nozīmē ierobežojumus gaļas patēriņā noteiktu laiku pēc medikamenta pielietošanas. Savukārt bioloģiskajās saimniecībās izmantotās metodes nav tik efektīvas. Protams, ar laiku parazītiem izstrādājas imunitāte pret līdzekļiem, ar kuriem jūs cenšaties tos apkarot.
Tomēr visam augstāk minētajam būs daudz mazāks efekts, ja visu atlikušo vasaru necentīsieties apsteigt parazītus.
Ko nozīmē apsteigt parazītus? Tas nozīmē regulāru un sistemātisku ganību rotāciju.
Vai tavas aitas visu vasaru ganās vienās ganībās, kuras norobežo tikai ārējā perimetra žogs? Varbūt tomēr maini aplokus reizi pa reizei, kad zāle ir nograuzta pietiekami zemu? Kā izrādās, tad abos gadījumos parazītu skaitu jums neizdosies samazināt pietiekami efektīvi ilgākā laika periodā, pat ja veiksiet ķīmisko attārpošanu vairākas reizes gadā.
Kā liecina pētījumi, lielākā daļa parazītu oliņu un kāpuru nonāk maksimāli tuvu augsnei. Ja parazītu sešu nedēļu laikā neapēd aita, tad tas ārējo apstākļu ietekmē iet bojā. Ko tas nozīmē aitkopim?
Lai samazinātu nepieciešamību pēc ķīmiskajiem vai citiem pretparazītu līdzekļiem un parazītu apkarošanai tērēto savu un aitu enerģiju novirzītu citos kanālos, vēlams organizēt ganību rotāciju ar vismaz sešu nedēļu intervālu. Tas nozīmē, ka ganāmpulku vienā laukumā vēlams turēt ilgākais vienu nedēļu, vienlaikus vērojot atlikušās zāles augstumu. Nedrīkstētu pieļaut, ka zāle visā laukumā tiek nograuzta zemāk par 5 centimetriem vidēji, jo zemākajos slāņos, kā noskaidrojām, mitinās nevēlamo parazītu pēcnācēji.
Lai tomēr šādā īsā laika posmā aitas paspētu efektīvi nokopt zālāju, nepieciešams rūpīgi vērot sava ganāmpulka prasības un samazināt vai palielināt noganāmo platību, atkarībā no zāles kvalitātes.
Kā liecina ASV aitkopju pieredze, kas piekopj kontrolēto noganīšanu, dabīgais zālājs, kurš netiek noganīts "līdz saknēm", veiksmīgāk atkopjas un atjauno bagātīgāku sulīgās masas komponenti, kuru aitas patērē vislabprātāk. Jo īpaši izteiktas priekšrocības šai metodei ir ilgstoša sausuma gadījumā. Sešu nedēļu periods ir optimāls augu sakņu sistēmas nostiprināšanai, kā arī tas ir vēl pietiekami īss laika periods, lai zālāja barības kvalitāte nesamazinātos.
Lai arī kontrolēta ganīšana ir laikietilpīgs pasākums un sākumā jums nāksies iepazīt tuvāk savas aitas, biežāk apciemot tās ganībās, lai paskatītos, cik tās ir paēdušas, kā arī kā tās ir nograuzušas zālāju, nākotnē tas nozīmē mazāk parazītu, veselīgākas un pienīgākas aitas, jērus, kuri, tā vietā, lai cīnītos ar parazītiem, enerģiju varētu novirzīt augšanai.
Lai jums veicas apsteigt parazītus!