AITAS.LV
AITAS.LV
  • /
  • /
  • CMAH gēns jeb kāpēc sarkanā gaļa ir risks cilvēkam

CMAH gēns jeb kāpēc sarkanā gaļa ir risks cilvēkam (2631/0)


Publicēts: 14.12.2017

Kaut ko iegūstot, kaut ko jāzaudē. Protams, ne vienmēr ieguvumi nāk komplektā ar zaudējumiem, bet Nevadas universitātes zinātnieki uzskata, ka ir atraduši vienu no tiem retajiem gēniem, kas mūs atšķir no pārējiem primātiem. Viņi uzskata, ka CMAH gēnu cilvēku senči pazaudējuši sirmā senatnē (pirms aptuveni 2 miljoniem gadu). No vienas puses CMAH gēna neesamība Homo sapiens pasargā no vairākām bīstamām saslimšanām, no otras puses rada zināmu risku lietojot pārtikā sarkano gaļu.

CMAH gēns nodrošina "cukura" Neu5Gc sintēzi. Šis ogļhidrāts ir atrodams sarkanajā gaļā, dažās zivīs un piena produktos. Kad cilvēks apēd šī cukura nēsātāju/ražotāju, viņa imūnā sistēma var reaģēt uz svešo ogļihidrātu, izraisot iekaisumu, artrītu vai pat ļaundabīgo audzēju.

Nevadas universitātes pētnieki izpētīja 322 dzīvnieku genomus, meklējot aktīvus CMAH gēnus.

Pētījuma rezultāti tiks publicēti Genome Biology and Evolution janvāra numurā.

Ir tikai dažas zivis, kurās ir identificēta Neu5Gc klātbūtne, piedevām nelielā koncentrācijā. Būtiski augstāka koncentrācija ir zivju olās jeb kaviārā. Putniem arī nav konstatēts aktīvs CMAH gēns, attiecīgi mierīgu sirdi varat ēst cāļus, zosis un tītarus. Nav pamata satraukumam, ja savā ēdienkartē esat iekļāvis reptīļus. Tiem, izņemot vienas sugas ķirzaku, CMAH gēns ir "izslēgts".

Tomēr ēšana nav vienīgais faktors, par kuru būtu jāaizdomājas. Ne mazāk svarīga ir orgānu un to daļu transplantācija. Ja dzīvniekam, no kura tiek transplantēts orgāns, ir aktīvs CMAH gēns, cilvēka organisms to var nepieņemt.

Nav ļaunuma bez labuma. Pateicoties CMAH gēna "izslēgšanai" cilvēks nevar saslimt ar noteiktu malārijas paveidu, kura aktivēšanai nepieciešams ogļhidrāts Neu5Gc. Cilvēks ir vienīgais primāts, kurš ir imūns pret šo malārijas paveidu.

Cilvēkiem vajadzētu atturēties vai samazināt uzturā tos organismus, kuri izstrādā Neu5Gc ogļhidrātu. Nevajag jau skriet pie ledusskapja un uzreiz mest ārā visu sarkano gaļu, bet samazināt tās patēriņu. Padomājiet, to teļu, kuru plānojāt apēst Ziemassvētkos, varēsiet ēst arī Vecgada vakarā un varbūt pat kaut kas būs sataupījies līdz Valentīna dienai.

... un ja cilvēki mazāk ēdīs sarkano gaļu, mazāk vajadzēs audzēt liellopus, aitas un tml. dzīvniekus intensīvi. Pilnīgi pietiks ar tiem lopiņiem, kas augs zaļās ganībās. Nav ļaunuma bez labuma, patiesi!

P.S. Nekādā ziņā neaicinu ēst industriālos putnus. Daudz labāk garšo tie, kas arī auguši brīvā vaļā!

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv