AITAS.LV
AITAS.LV

Île-de-France aitas (5217/4)


Publicēts: 11.11.2015

Ildefransas aitas ir izveidotas Ildefransas reģionā, kas ir Parīzei pieguļoša teritorija. Tur 1830.gados Franču veterinārijas koledžā tika krustotas Dišleja Lesteras un Rambuijē aitas. Sākotnēji krustojuma rezultātā iegūtos īpatņus dēvēja par Dišleja merino, kas vēlāk tika krustoti ar Mauchamp merino. Šķirne tika reģistrēta 1892.gadā. Ildefransas šķirnes aitu audzētāju asociācija tika nodibināta 1933.gadā. Kā šķirnes prioritāte tika izvirzīta mātes auglība un gaļas īpašības. Mūsdienās Ildefransas aitas ir viena no visplašāk izmantotajām šķirnēm gaļas audzēšanā gan kā tīršķirne, gan kā tēva šķirne, krustojot ar vietējām šķirnēm.

Dzīvnieki ir masīvi un liela auguma. Seja un kāju apakšējās daļas ir baltā krāsā un nav klātas ar vilnu. Abu dzimumu dzīvnieki ir bez ragiem. Vilna ir balta un šķiedras garums ir 7 līdz 8 centimetri, nocirpums no vienas aitas no 4 līdz 6 kg. Vilnas šķiedras diametrs ir no 23 līdz 27 mikroniem. Aitu māte sver no 70 līdz 90 kg, auns - 110 līdz 150 kg. Mātes auglība - 180%. Dzīvniekiem ir lielisks bara instinkts. Jēri uzrāda labu pieaugumu, ja tiek nobaroti ganībās.

Meklēšanās ir asezonāla. Mātes iesaka lecināt, kad tās ir sasniegušas vismaz 55 kg dzīvsvaru. Ja dzīvnieki tiek labi baroti, nodrošināti ar nepieciešajiem makro un mikroelementiem, kā arī jēri tiek atšķirti vidēji 100 dienu vecumā, iespējams aitas lecināt biežāk un iegūt 3 metienus 2 gadu laikā (ik pa 7-8 mēnešiem).

Jēru vidējā dzimšanas masa ir ap 4 kg, kas nozīmē, ka aitas lielākoties dzemdē bez palīdzības. Piedzimstot tie ir klāti ar vilnu, kas spēj jērus pasargāt arī no ne pārāk patīkamiem laikapstākļiem. Aitām ir ļoti labs mātes instinkts un tās ir pienīgas (ASV pat pamanās šīs šķirnes aitas izmantot piena ražošanā). 42 dienu vecumā dzīvsvars sasniedz 19 līdz 22 kilogramus, bet 100 dienu vecumā - 34 līdz 41 kg.

Ildefransas šķirnes jēru kautiznākums ir vidēji 53%. Reģistrēti ir pat 59%. Raksturīgs mazs tauku daudzums, labi attīstīta muskulatūra, kas nozīmē, ka tā dēvētie "pirmās šķiras" gabali būs apjomīgāki.

Šķirnes dzīvniekus, protams, vislabāk iegādāties to dzimtenē - Francijā, bet, ja vēlaties, nebraucot uz Franciju, paskatīties uz Ildefransas aitām, noskaidrot, kā tās ir aklimatizējušās Latvijas klimatā, meklējiet saimniecību "Cimbuļi".

Komentāri

 1. Matīss 20.11.2015 :

  Nekad nebiju domājis, ka aitai ir tik liels svars :)

 2. Juris 31.12.2015 :

  Kādi būtu labāki rezultāti? Doma ir Vācijas Merino Vietējo izmantot kā mātes pusi un Ile-de-France kā tēva pusi. Vai tomēr labāki rezultāti būtu ja VMV izmantotu kā tēva pusi? Abas šīs šķirnes ir ļoti līdzīgas pēc visiem parametriem/rādītājiem.

 3. Zvaigžņu aitas 1.01.2016 :

  Tikai mans personīgais viedoklis, bet par mātes šķirni es izvēlētos aitas, kam ir labs mātes instinkts, pienīgas, izturīgas vietējā klimatā, labi iztiek ar tiem barības līdzekļiem, kas man būs pieejami. Mēs nākotnē lūkojamies uz versiju, ka LT būs mātes šķirne, bet gaļas teķis kā tēva šķirne. Tad pirmajā paaudzē iegūst tā dēvēto heterozes efektu. Protams, tas nozīmē, ka visi pēcnācēji, arī aitiņas aiziet gaļā, jo krustojumu pēcnācēji vairs nebūs tik labi.

 4. Kristaps 14.10.2016 :

  Lai vairāk izpētītu Ile de France krustošanu ar Latvijas tumšgalves šķirnēm, esam iegādājušies paši 10 LT aitas, kuras šobrīd ir jau aplecinātas. Noteikti vāksim informāciju par jēru augšanas potenciālu, muskuļu un tauku attiecību utt. Visi kam ir interese droši ap Martu var rakstīt vai braukt ciemos apskatīties jēriņus dzīve un iepazīties ar Ile de France šķirni






Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv