AITAS.LV
AITAS.LV

Jēkaba aitas (6063/0)


Publicēts: 26.12.2013

Šī neparastā šķirne, kuras pārstāvjiem raksturīgi vairāki ragu pāri (no viena līdz pat trim ragu pāriem), ir viena no vecākajām un retākajām šķirnēm pasaulē. Tiek uzskatīts, ka tās izcelsme ir saistīta ar pirmo dokumentēto aitu selekcijas procesu, kas atrodams 1. Mozus grāmatas 30. nodaļā. Ne par velti šī šķirne ir nosaukta Jēkaba (Džeikobsa) vārdā. Tieši šis cilvēks arī veica pirmos aitkopības selekcijas darbus, veidojot specifiska krāsojuma īpatņus, kā arī selekcijai izvēloties labākos pārstāvjus no ganāmpulka.

Ieskatam izraksts no Bībeles:

31 ..Jēkabs sacīja: "Tev man nekā nav jādod. Ja tu man darīsi kādu lietu, es atkal ganīšu un sargāšu tavus sīklopus. 
32 Es šodien apstaigāšu visus tavus sīklopus. Atšķir no tiem visas avis, kas ir raibas vai lāsainas, un visus melnos starp jēriem un lāsainās un raibās kazu starpā. Tā lai ir mana alga. 
33 Un mana taisnība lai dod liecību par mani nākamā laikā, kad nāksi pārbaudīt manu algu: kas nav raiba vai lāsaina starp kazām vai melns starp jēriem, to uzskati par manis zagtu."
34 Un Lābans sacīja: "Labi, lai notiek, kā tu esi sacījis." 
35 Un viņš atšķīra tanī dienā raibos un lāsainos āžus un visas raibās un lāsainās kazas, visus, kam bija kāds baltums, un ikvienu melno starp jēriem un deva tos savu dēlu rokās. 
36 Un viņš lika atstarpi triju dienu gājumā starp Jēkabu un sevi, un Jēkabs ganīja pārējos Lābana sīklopus. 
37 Un Jēkabs ņēma svaigus dzinumus no apsēm, mandeļu kokiem un platānu kļavām un izdrāza baltas svītras, atsegdams baltumu, kāds bija rīkstēm. 
38 Un šīs rīkstes, kuras viņš bija nomizojis, viņš lika sīklopu priekšā ūdens tvertnēs un dzirdināmās silēs, pie kurām sīklopi nāca dzert, ka tie, nākdami dzert, apietos. 
39 Un sīklopi apgājās pār šīm rīkstēm, un tiem atnesās raibi, svītraini un lāsaini jēri un kazlēni. 
40 Bet šos jērus Jēkabs atšķīra un vērsa visus sīklopu purnus uz svītrainajiem un melnajiem starp Lābana sīklopiem. Un viņš lika savus ganāmpulkus atsevišķi un nepievienoja tos Lābana sīklopiem. 
41 Un vienmēr, kad spēcīgākie sīklopi apgājās, Jēkabs lika rīkstes sīklopu priekšā ūdens tvertnēs, lai tie pār šīm rīkstēm apietos. 
42 Bet, vājākiem sīklopiem apejoties, viņš nelika tās; un tā vājākie sīklopi palika Lābanam, bet stiprākie Jēkabam. 

Protams, jautājums par lāsumainajiem kokiem ir diskutējams, bet šajā nelielajā aprakstā ļoti labi redzams, ka jau senatnē cilvēki ir mērķtiecīgi veikuši selekcijas darbu. Iespējams, ka mūsdienās pazīstamo melnbalto Jēkaba aitu senči tiešām piederējuši Īzaka dēlam Jēkabam. Precīza to izcelsme nav zināma, bet jau jaunākos laikos šīs sugas aitas tika importētas no Sīrijas uz Lielbritāniju. 1900. gadu sākumā tās tika importētas arī uz ASV un Kanādu.

Neparastā izskata aitas tiek turētas parkos, zooloģiskajos dārzos un saimniecībās. Jēkaba aitu skaits visā pasaulē ir aptuveni 5000 īpatņu. Tā ir iekļauta apdraudēto un īpaši aizsargājamo šķirņu sarakstā.

Šai aitu šķirnei raksturīgs balts apmatojums ar tumšiem laukumiem, kuru krāsa variē no melnas līdz brūnganai. Tomēr interesantākā iezīme ir daudzie ragi. Auniem parasti ir 4 spēcīgi ragi, bet aitu mātēm var izaugt līdz pat sešiem ragiem. Ragi parasti ir melnā krāsā, bet mēdz būt arī ar baltām strīpām. Tiek uzskatīts, ka šī ir gaļas-vilnas šķirne. Jēkaba aitas ir ļoti izturīgas un neprasa īpašu aprūpi. Vairāk nekā 100 gadus šī šķirne nav pakļauta intensīvai rūpnieciskai selekcijai.

Jēkaba aitas lieliski pārcieš gan karstumu, gan aukstumu. Aitu mātēm ir lielisks mātes instinkts un tās ļoti labi aizsargā jērus. Līdzīgi kā Latvijas tumšgalvēm arī Jēkaba aitām raksturīga sezonāla meklēšanās. Pirmajā atnešanās reizē lielākoties dzimst viens jērs, kas ir klāts ar īpašu vilnu, kas noiet pēc trim līdz sešiem mēnešiem. Šī vilna ļoti labi pasargā jēru no mitruma un aukstuma. Jēkaba aitas ir izturīgas pret slimībām, tai skaitā parazītiem un nagu problēmām.

Lai arī Ziemassvētku stāsta ainiņās parasti gani attēloti kopā ar daudz tradicionālāka izskata aitām, iespējams, ka tieši Jēkaba aitas varēja ganīties kalnos ap Betlēmi pirms aptuveni 2000 gadiem.

Priecīgus otros Ziemassvētkus!

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv