AITAS.LV
AITAS.LV

Katram aitkopim pa ēzelim! (3648/0)


Publicēts: 18.10.2013

Šķiet gluži loģiski, ka Latvijā ēzelis lauku saimniecībā varētu parādīties gadījumā, ja tur atvērts tā dēvētais "mini zoo". Tomēr rūpīgāk papētot pasaules pieredzi, izrādās, ka ēzeļi ir ļoti populāri sargi mazo mājlopu ganāmpulkos. Tie lieliski tiek galā ar koijotiem, suņiem, mežacūkām, briežiem un nesmādē pat cilvēkus.

Šie zirgam līdzīgie mājdzīvnieki, kas mūsdienu cilvēkam visbiežāk asociējas ar pļāpīgo Ēzelīti no multfilmām par Šreku, ļoti necieš suņiem līdzīgos radījumus. Tā kā apvienot suņa un ēzeļa klātbūtni ganāmpulkā var būt problemātiski, kā arī neiesaka mēģināt sadraudzēt sarg-ēzeli ar suni, jo savādāk ēzelis var kļūt draudzīgs pret visiem suņveidīgajiem. Kā sargus neiesaka izmantot ērzeļus, jo tie esot daudz agresīvāki. Pateicīgāki izmantošanai ir kastrāti vai ēzeļmātes.

Lai izveidotu pēc iespējas efektīvāku sarg-ēzeli, to jau no mazotnes ir jāaudzē kopā ar ganāmpulku. Vecāku ēzeli pieradināt pie jaunajiem pienākumiem būs daudz grūtāk. Kā arī rekomendē vienā ganāmpulkā izmantot tikai vienu ēzeli, jo divatā vai vēl lielākā ēzeļu kompānijā jūsu sargs aizklīdīs ar sev līdzīgajiem un piemirsīs pildīt savus pienākumus. Izņēmums varētu būt ēzeļmāte ar kumeļu, kas būs agresīvāka pret nelūgtiem viesiem un paralēli jaunais kumeļš jau kopš bērna kājas apgūs pienākumus. Pēc atšķiršanas varēsiet to izmantot pats vai pārdot kā efektīvu sarg-ēzeli.

Ēzeļus kā sargus ļoti aktīvi izmanto Austrālijā, Kanādā, ASV un arī tepat Eiropā. Aptuveni 22% no Teksasas aitkopjiem savu ganāmpulku apsargāšanai izmanto tieši ēzeļus.

Ņemiet vērā, ka ēzelis, līdzīgi kā zirgs, ir ilgdzīvotājs. Šie dzīvnieki var sasniegt 30 gadu vecumu vai pat vairāk. Tā kā, veiksmīga sarga gadījumā, tā būs ilgtermiņa investīcija. Protams, tāpat kā pastāvīgie žogi, sargsuņi un citi risinājumi, arī par ēzeli nāksies rūpēties. Tomēr rūpes par šo dzīvnieku daudz neatšķirsies no tā, ko jādara aitu ganāmpulkā. Ēzelis ēdīs zāli, dzers ūdeni, gaidīs vetārstu un nedaudz uzmanības no jūsu puses.

Ja izlemjat par labu šādam variantam, neaizmirstiet izlikt brīdinājuma zīmes. Ēzeļa spēriens var būt nāvējošs.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv