AITAS.LV
AITAS.LV

Plastmasu ēdājs Ideonella sakaiensis (3190/0)


Publicēts: 11.03.2016

Zinātniskā fantastika mani ir aizrāvusi kopš bērnības. Jo īpaši aizraujoši ir mirkļi, kad zinātniskajā fantastikā lasītais vai nu tiek atklāts, vai nu īstenots. Viena no grāmatām, kuru pārlasīju atkārtoti, bija Kita Pedlera un Džerija Deivisa "Mutants - 59 plastmasu ēdājs". Pirms pāris dienām izlasot, ka Japānas zinātnieku grupa ir atklājusi baktēriju, kas ar enzīmu palīdzību spēj šķelt cilvēka saražotos plastmasas polimērus, šķiet, ka Mutants-59 beidzot ir izkāpis no mēģenes arī realitātē.

PET jeb polietilēntetraftalāts ir viens no visbiežāk izmantotajiem polimēriem. Piemēram, 2013.gadā šīs brīnišķīgās vielas, kurā cilvēce iemāna ūdeni un limonādes (un ne tikai), tika saražots aptuveni 56 miljoni tonnu. Tas jums nav papīrs, kas vidē lieliski sadalās. PET un līdzīgi materiāli ilgstoši uzglabājas dabā, vairākus desmitus gadus. Šis materiāls ir viens no tiem, kas aktīvi piedalās plastmasas kontineta veidošanā Klusajā okeānā. Domāju, ka par tā kaitīgumu dažādu ekosistēmu iemītniekiem jau vairs nav jāstāsta, attēlus, pētījumus un acīmredzamus faktus varat sameklēt bagātīgos apjomos.

Tomēr līdz šim nebija izdevies atrast efektīvus šī cilvēka radītā materiāla pārstrādātājus mikroorganismu pasaulē. Bija zināmas vien dažas sēnes, kuras varēja sadalīt PET.

"Mikrobiologi zina, ka baktērijas var paveikt jebko," ar šādu pārliecību plastmasas ēdāja meklējumiem pieķērās Šosuke Jošida no Keio universitātes Japānā.

Pētnieku grupa doktora Kohei Oda vadībā ievāca 250 paraugus no PET pudeļu pārstrādes fabrikas un analizēja paraugos augošās baktērijas. Atradās viena jauna baktērija - Ideonella sakaiensis 201-F6, kas sešu nedēļu laikā gandrīz pilnībā bija pārstrādājusi plānu PET plēvi. Baktērija vislabāk jutās 30 grādu pēc Celsija temperatūrā.

Ideonella sakaiensis izstrādā divus enzīmus - PETāzi (ISF6_4831), kas PET pārveido jau vienkāršākā sastāvdaļā - MET, un METāzi (), kas turpina šķelt MET.

Protams, baktērija, kas spēj šķelt PET, ir interesants atklājums, ja ņemam vērā, ka šo polimateriālu cilvēce sāka ražot tikai pirms aptuveni 60 gadiem. Tas nozīmē, ka baktērijas ir ātri pielāgojušās jaunajai barības bāzei. Par to liecina arī tas, ka enzīmi maz līdzinās tuvāko baktēriju enzīmiem.

Iespējams, ka Ideonella sakaiensis ir lielisks risinājums samilzušajiem PET kalniem, kas lēnām pārņem Zemi. Protams, ir jāveic detalizētāki pētījumi, pirms Ideonella sakaiensis štammu varēs palaist produkcijā.

... un galvenais, lai nesāk ēst to, ko nevajag.

Ja ir pieeja Science žurnālam un ir interese iedziļināties, izlasiet pilno publikāciju.

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv