Rambuijē aitas - smalkvilnas mīļotājiem (4559/0)
Publicēts: 30.10.2015
Tie, kas ir valkājuši no Latvijas tumšgalves vilnas adītos izstrādājumus, zina, ka vilnas apģērbs ir silts. Dažiem vilnas apģērbs rada diskomfortu, jo kairina ādu, radot niezi. Tā nenoliedzami ir taisnība, ja runājam par rupjvilnas izstrādājumiem. Savukārt Monikas Ebertas (Montānas štata universitāte) veiktie pētījumi atklāj, ka smalkvilnas izstrādājumi ne tikai ir maigi un patīkami, bet ir efektīvi izmantojami tādu izstrādājumu ražošanā, kurus aktīvās atpūtas un sporta piekritēji izvēlas valkāt arī karstā laikā.
Lai vilnas apģērbs spētu aizvadīt sviedrus un nodrošināt labu gaisa cirkulāciju, līdz ar to nodrošinot efektīvu ķermeņa dzesēšanu, vilnai jābūt ļoti smalkai. Tās diametrs nedrīkst pārsniegt 20 mikronus, vēlams 18-19 mikroni.
ASV teritorijā šādas kvalitātes vilnu iegūst no Rambuijē aitām.
Rambuijē aitas dēvē arī par Rambuijē merino vai Francijas merino. Šīs sugas selekcija ir aizsākusies tālajā 1786.gadā, kad Francijas karalis Luijs XVI nopirka 381 Spānijas merino aitu mātes, 41 aunu un 7 kastrātus. Pirms tam Spānija ļoti sargāja savas pirmtiesības uz šo lieliskās vilnas aitu šķirni un tās pārstāvjus nevarēja izvest no valsts.
Spānijas merino tika krustoti ar garvilnas šķirņu aitām no Anglijas, iegūstot augumā lielākas aitas, kā arī vilnas iznākums no vienas aitas bija lielāks nekā Spānijas merino gadījumā.
Ļoti daudz šīs šķirnes aitu nonāca ASV, kur 1889.gadā tika nodibināta Rambuijē asociācija. Mūsdienās aptuveni 50% no ASV rietumdaļā audzētajām aitām ir tieši Rambuijē šķirnes.
Aitas tiek uzskatītas par gaļas-vilnas aitām, lielāku uzsvaru tomēr liekot uz izcilo vilnu.
Pieaudzis auns sver 113-135 kilogramus, aitu māte - 68 līdz 90 kg. Vilnas apjoms, kas tiek iegūts no pieaugušas aitas, svārstās no 3,6 līdz 8,1 kg. Šķiedras garums - 5 līdz 10 cm, diametrs - no 18,5 līdz 24,5 mikroni. Aitu māšu auglība - 175%.
Rambuijē aitas esot pieticīgas, spēj efektīvi izmantot dažādas ganības, vienlīdz labi panes gan aukstumu, gan karstumu.