AITAS.LV
AITAS.LV
  • /
  • /
  • SEG gāzu daudzums atmosfērā sasniedz jaunus rekordus

SEG gāzu daudzums atmosfērā sasniedz jaunus rekordus (1929/0)


Publicēts: 23.11.2018

Siltumnīcas efekta gāzu koncentrācija atmosfērā turpina palielināties - tā liecina ANO publicētais ziņojums, kurā apkopoti dati par 2017.gadu. Pagaidām nav redzama nekāda pozitīva tendence, kas norādītu uz SEG samazināšanos. Ir reģistrēta gan CO2, gan CH4, gan N2O palielināšanās. Kā īpaši nozīmīgs atradums jāizceļ ozonu bojājošās gāzes CFC-11 pieaugums. Tās avoti visticamāk ir saistīti ar Austrumāzijas valstīm.

Pasaules Meteoroloģijas organizācijas (WMO) ģenerālsekretārs Peteri Tālas brīdina, ka periods, kurā vēl iespējams reaģēt, strauji samazinot SEG emisijas, drīz būs noslēdzies. Klimata pārmaiņu sekas kļūs arvien postošākas un neatgriezeniski ietekmēs dzīvi uz Zemes.

Protams, arī agrāk uz Zemes ir valdījuši siltāki un aukstāki periodi. Iepriekšējā reize, kad CO2 koncentrācija atmosfērā bija tāda pati kā mūsdienās, bija pirms 3-5 miljoniem gadu. Vidējā temperatūra bija 2-3 grādus augstāka nekā mūsdienās, bet jūras līmenis pieauga par 10-20 metriem.

Jāņem vērā, ka arī krasi samazinot SEG emsijas mūsdienās, jau esošo gāzu efekts būs jūtams simtiem un tūkstošiem gadu, ja cilvēce neparūpēsies par liekā CO2 izvadīšanu no atmosfēras. CO2 atmosfērā saglabājas simtiem gadu, bet okeānos vēl ilgāk. Tā kā šobrīd nav zināms neviens efektīvs veids, kā CO2 izvākt no atmosfēras, tad SEG emisiju samazināšana ir ieteicamākais ceļš klimata pārmaiņu seku mazināšanai.

Gan WMO, gan IPCC publicētais ziņojums ir mērķēts uz COP 24 sanāksmi, kas notiks no 2. līdz 14.decembrim Polijā un kurā plānots apstiprināt tālāko rīcības plānu 2015.gada Parīzes līgumam. Ņemot vērā abu ziņojumu ne pārāk optimistisko skatījumu uz cilvēces nākotni, ANO Cilvēktiesību augstā komisāre Mišele Bašelē (Michelle Bachelet) ir nosūtījusi vēstuli visu pasaules valstu vadītājiem.

NOAA ziņojums par 2018.gada oktobri arī nav pārāk iepriecinošs - tas bija otrais karstākais oktobris novērojumu vēsturē. 10 siltākie oktobri ir reģistrēti laika posmā no 2003.gadā. Savukārt pieci pēdējie (2014-2018) ir arī pieci karstākie novērojumu vēsturē.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv