AITAS.LV
AITAS.LV

Turi aitas aukstumā (2501/0)


Publicēts: 13.02.2014

Paskatoties uz aitu, ir skaidrs, ka tai noteikti labāk patīk auksts laiks nevis karsts. Izrādās, ka karstums ne tikai rada diskomfortu, bet arī var būtiski samazināt aitu auglības rādītājus. Tātad, ja plānojat aitas lecināt karstajos vasaras mēnešos, pārliecinieties, lai tām ir pieejama ēna, ūdens un arī ar enerģiju bagāta barība. Aunus un to bagātību (tas attiecas arī uz vīriešiem) turiet vēsumā!

Karstumā aitas ēd mazāk, tādēļ nepieciešams to racionā iekļaut ar enerģiju bagātu barību, piemēram, graudus, kas palīdzēs aitai cīnīties ar karstuma radīto stresu, vienlaicīgi nezaudējot barojuma kondīciju.

Ir zināms, ka karstums pasliktina spermas kvalitāti, palielina embriju mirstību, samazina piena daudzumu un kavē embrija attīstību, kas savukārt ietekmē jēru dzīvotspēju, piedzimšanas svaru un turpmāko augšanu.

Tā kā spermatoģenēze (spermas ražošana) ir lēns process, auns, kurš pārcietis karstuma stresu, iepriekšējo spermas kvalitāti atgūs tikai pēc 50 dienām. Tas nozīmē, ka, lai auns spētu strādāt ar pilnu jaudu un kvalitatīvi, tam jānodrošina labi dzīves apstākļi krietnu laiku pirms plānotā lecināšanas perioda.

Savukārt, ja karstums iestājas pēc tam, kad auns ir uzsācis darbu, spermas kvalitāte pasliktināsies nedēļu vai divas pēc tam. Ja aita ir aplekta karstuma  radīta stresa laikā, embrijs ar lielu varbūtību aizies bojā pirmajās trijās dienās. Tādejādi aita atsāks meklēties tad, kad auna sperma būs kļuvusi nekvalitatīvāka.

Kā noteikt, vai aitai ir karsti? Skaitīt tās elpošanu 20 sekundes un pēc tam pareizināt ar 3. 40-60 elpošanas reizes minūtē nozīmē minimālu karstuma radītu stresu, 80-120 jau ir nopietns stress, bet virs 200 jau ir kritisks stāvoklis.

Tātad, plānojot lecināšanas laiku, pārliecinieties, ka aitām ir pieejama ēna, svaigs ūdens un kvalitatīva barība. Savukārt aunu nopietnajam pienākumam gatavojiet savlaicīgi.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv