AITAS.LV
AITAS.LV

Pieejami aitu mēsli (5443/0)


Publicēts: 7.11.2013

Aitu mēsli ir viens no labākajiem organiskajiem mēslojumiem, ar kuru varat iepriecināt savu mazdārziņu. Tie satur nedaudz vairāk slāpekļa, fosfora un kālija (NPK = 0.7/0.3/0.9) nekā govs vai zirga mēsli. Ne mazāk būtiskas priekšrocības ir tas, ka aitu mēsli nesmird un tos var "nenogatavināt", bet izmantot uzreiz.

Kādēļ aitu mēsli nesmird? Tā kā sēra savienojumi tiek izmantoti vilnas audzēšanai, sēra savienojumi nenonāk fēcēs un nepiešķir tiem nepatīkamo aromātu.

Ja kūts tiek tīrīta vienreiz gadā, aitu mēsli tiek sapresēti blīvi un tīrot saglabā presētas plāksnes formu. Šo organizēto mēslojuma "plāceni" varat izmantot kā pārsegu vietās, kur vēlaties apkarot nezāles... jeb vēlaties, lai tās jūs netraucē uz ilgāku laiku. Šie sapresētie mēsli ir tik blīvi, ka nezāles tām vienkārši netiks cauri. Ieteicams tomēr mēslus nelikt pārāk tuvu augam, jo šis mēslojums tam būs pārāk spēcīgs un augi var apdegt. Katru reizi, kad līs vai jūs laistīsiet dārzu, neliela deva mēslojuma nonāks augsnē. Šos "plāceņus" varētu dēvēt par ilgstošas darbības mēslojumu. Vasaras beigās mēsli būs izšķīduši un iesūkušies augsnē, atstājot jauku siena/salmu kārtiņu, kuru iestrādājot augsnē, jūs vēl vairāk to uzlabosiet.

Aitu mēsli ātri kompostējas. Pāris mēnešu laikā mēsli ir "nogatavojušies". Pēc kompostēšanas būs aizgājušas bojā arī nezāļu sēklas, kuras aitu mēslos tāpat jau ir maz, nevēlamās baktērijas, kā arī sadalījušies medikamenti, ja dzīvnieki tādus ir saņēmuši.

Kompostētus, sausus un irdenus aitu mēslus var izmantot arī kā mulču. Piemēram, dobes vietā uzklājiet kompostētus aitu mēslus biezā kārtā un vienkārši stādiet tajos iekšā dārzeņus - tomātus, gurķus, ķirbjus. Mēsli ir irdeni un jūs varat tos izmantot, lai pārklātu dobītes, kurās esat kaut ko iesējuši vai iestādījuši. Piemēram, ķiploki bez problēmām tiks cauri irdenajam un vērtīgajam organiskajam mēslojumam. Rudenī, kad raža būs novākta, atlikumu varēsiet ierakt augsnē, kur tas sadalīsies.

Tā kā aitu mēsli ir visai irdeni un sausi, tie var padarīt vieglākas smagas, mālainas augsnes.

Uz rudenī izvestas mēslu kaudzes pavasarī var stādīt ķirbjus. Papildus siltums, kas rodas kompostējoties mēsliem, tikai veicinās to augšanu. Atcerieties, ka aitu mēsli ir visai sausi, tādēļ, ja negribat, lai ķirbji izcepas vēl neizauguši, tos tomēr šad tad ieteicams palaistīt, jo īpaši sausās vasarās.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv